اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَديثِ کِتاباً مُتَشابِهاً مَثانِيَ..... ( آيه 23 - سوره زمر )

برخي برنامه هاي تبليغي ترويجي

1- شناسايي و تقويت فعاليتهاي قرآني هيئات مذهبي:

اداره امور قرآني استان نسبت به شناسایی هيئات مذهبي شاخص و بهره‌ گيري از ظرفيت و توان بالای اين تشكل ‌ها در تحت پوشش قرار دادن آحاد جامعه براي ارائه آموزش‌ هاي قرآني اقدام مي نمايد و با تهیه و توزیع بسته ها و اقلام قرآنی مناسب، زمینه راه اندازی فعالیت های قرآنی در این هیئات را فراهم خواهد نمود.

 

1- جشنواره قرآنی کودک و نوجوان:

به منظور شناسايي، هدايت، رشد و شكوفايي استعدادهاي قرآني آحاد مختلف مردم بويژه در سنين كودكان و نوجوانان و ايجاد شور و اشتياق قرآني در جامعه، « طرح جشنواره قرآني كودك و نوجوان » از سال (82) در سراسر كشور برگزار شده است.

اين جشنواره ويژه كودكان و نوجوانان (سنين 5 تا 18 سال) مي‌باشد و كودكان و نوجوانانِ هر مقطع تحصيلي در قالب يك گروه جداگانه با هم به رقابت مي‌پردازند.

اين جشنواره در مرحله‌شهرستاني پيش‌بيني گرديده و استانها مي‌توانند به شرط آنكه جشنواره را در همه شهرستانهاي استان اجرا نموده باشند مرحله‌استاني جشنواره را با حضور نفرات برتر مرحله شهرستاني برگزار نمايند.

رشته‌هاي جشنواره قرآني كودك و نوجوان:

شماره گروه

گروه سني

تعداد رشته هاي هر گروه سني

عناوين رشته‌هاي جشنواره

1

پیش دبستانی (5 و 6 سال)

دو

حفظ 10 سوره آخر قرآن‌كريم

نقاشي با مضامين قرآني

2

دوره اول دبستان (7 ، 8 و 9 سال)

دو

حفظ 20 سوره آخر قرآن‌كريم

نقاشي با مضامين قرآني

3

دوره دوم دبستان (10 ، 11 و 12 سال)

دو

حفظ 30 سوره آخر قرآن‌كريم

نقاشي با مضامين قرآني

4

دوره اول متوسطه (13 ، 14 و 15 سال)

پنج

قرائت (ترتيل)

حفظ جزء سي‌ام قرآن‌كريم

مفاهيم نيمه دوم جزء سي‌ام قرآن‌كريم

همخواني قرآن و تواشيح

خوشنويسي سوره مباركه قدر

5

دوره دوم متوسطه (16 ، 17 و 18 سال)

شش

قرائت (ترتيل)

حفظ اجزاء 29 و 30 قرآن‌كريم

مفاهيم جزء سي‌ام قرآن‌كريم

همخواني قرآن و تواشيح

خوشنويسي سوره مباركه قدر

مقاله نويسي با مضامين قرآني

 

 

 

  1. حمايت از تشكيل و راه اندازی مجمع قرآنيان استان:

به منظور ارتقاء سطح مشارکت اساتید، قاریان، حافظان و نخبگان قرآنی استان ها در تصمیم سازی و تصمیم گیری امور قرآنی استان و کشور و استفاده از ظرفیت های موجود در این حوزه، طرح تشکیل و راه اندازی مجمع قرآنیان استان تهیه و تدوین گردیده است. هدف: ايجاد زمينه هم ‌انديشي، اظهارنظر و اعلام مواضع صریح اساتيد، نخبگان و چهره ‌هاي مؤثر قرآني استان درخصوص برنامه ‌ها، سیاست ها و رویدادهای قرآنی و حساسیت در برابر مسائل فرهنگی روز جامعه و همچنين:

1- اعلام مواضع صریح و بموقع نسبت به رویدادهای قرآنی و دیگر جریانات فرهنگی کشور

2- اتخاذ تدابیر مناسب و جهت دهی به جریانات و فعالیت های فرهنگی و قرآنی

3- بازنگری در فرآیند آموزش قرآن کریم کشور

 

1- ارائه راهکارهای مناسب جهت ارتقاء سطح کمّی و کیفی فعالیت های قرآنی 

 

1- کرسی های ثابت تلاوت قرآن کریم

مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در يكي از ديدارهايي كه با جمع قاريان و حافظان قرآن كريم داشتند موضوعِ "ايجاد كرسي‌هاي تلاوت در سراسر ميهن اسلامي و برگزاري محافلي كه در آن صرفاً قرآن تلاوت شود" را مطرح فرمودند. پس از فرمايش معظم له ، از ابتدای سال 89 سازمان دارالقرآن‌الكريم با انجام كارشناسي‌هاي لازم و بمنظور ايجاد انس هر چه بيشتر جامعه با كلام وحي طرح " كرسي‌هاي تلاوت قرآن كريم" را پايه‌گذاري نمود. ویژگی های این طرح از قرار زیر است :

هر كرسي تلاوت شامل (50) جلسه هفتگی تلاوت قرآن كريم است و هر مسجد و يا مكان متبركه‌اي كه ميزبان برگزاري كرسي تلاوت است مي‌بايست بمدت (50) هفته در يك روز و ساعت مشخص بصورت هفتگی، یک جلسه تلاوت قرآن كريم را برگزار نمايد. در هر يك از جلسات كرسي تلاوت قرآن كريم، يك مجري و يا سخنران توانمند، مفاهيم، نكات و پيامهاي مختلف آياتي كه قرار است تلاوت شود را بصورت مختصر و مفيد بيان مي‌نمايد و پس از آن يكي از قراء ممتاز استاني، كشوري و یا بين‌المللي آیات مربوطه را تلاوت می نماید. با برگزاری این طرح در سراسر کشور، امید است تلاوت آیات روح بخش کلام الله مجید بهمراه مفاهیم آن موجب انس بیشتر برای مردم عزیز میهن اسلامی گردد.

1- محافل انس با قرآن کریم:

برگزاري محافل انس با قرآن كريم، داراي قدمت زيادي در كشور مي‌باشد و البته بعد از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي، اين مراسم و محافل قرآني، نظام‌مند، ارتقاء و رونق فراوان يافت؛ بطوريكه هم‌اكنون نيز اين محافل قرآني در بسياري از مساجد و هيئات مذهبيِ كشور برگزار مي‌گردد. شور و اشتياق مردم عزيزمان جهت استماع آيات الهي، همواره اين سازمان را بر آن داشته است كه در طول سال و در مناسبتهاي مختلف ملي و مذهبي، با تخصيص اعتبار و ارائه برنامه‌هاي مدون و اثربخش از اين ظرفيت استفاده نموده و ضمن دعوت از قراء، حفاظ و گروهخاي همخواني و تواشيح جهت اجراي برنامه در اين محافل انس با قرآن، هموطنان عزيزمان را با مفاهيم بلند اين ثقل اكبر آشنا نمايد.